Pewnie czasem trudno Ci ocenić, czy jakiś plac zabaw w Twojej okolicy jest naprawdę bezpieczny, jednak czasem warto podrążyć temat tylko po to, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda.

Terminowe kontrole placu zabaw

Teren, na którym stoi miejsce zabaw dla dzieci zawsze należy do kogoś, czasem jest to gmina, czasem prywatny właściciel, często również spółdzielnia mieszkaniowa. Dowiedzenie się o właściciela nie powinno być problematyczne i właśnie właściciela należy pytać o to, czy plac zabaw, na którym bawi się z nami nasze dziecko to jest bezpieczny plac zabaw. A skąd właściciel ma to wiedzieć? Przede wszystkim wie, jak dawno oraz przez kogo został postawiony dany obiekt. Jeżeli dwadzieścia lat temu i od tamtej pory nie był w żaden sposób konserwowany to nie oszukujmy się. Takie place to nie są bezpieczne place zabaw. Dopytujmy przede wszystkim właśnie o to, jak często odbywają się w tym miejscu kontrole bezpieczeństwa i konserwacja poszczególnych elementów. Teoretycznie na ludziach odpowiedzialnych za plac zabaw ciąży obowiązek sprawdzania jakości używanych przez dzieci sprzętów, jednak w praktyce ludzie różnie do tego podchodzą, często jest to sprawa zaniedbywana. Często jest to w sumie wina samych użytkowników, albo właściwie ich rodziców, którzy nie reagują wtedy, gdy pojawia się jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Widząc uszkodzoną drabinkę, czy urwaną huśtawkę natychmiast powinniśmy powiadomić o tym osobę odpowiedzialną za dany plac zabaw. Wtedy jest szansa, że usterka zostanie szybko wyeliminowana, a nasze dzieci będą znów bezpieczne.

Budujemy nowy plac

Jest jeszcze inna możliwość, czyli to, że plac zabaw ma być dopiero postawiony. Wtedy jako rodzice dzieci, które mają się na nim bawić, często mamy wpływ na ostateczny kształt placu, który powstanie. Rozejrzyjmy się za producentem, który gwarantuje nam bezpieczne place zabaw, takie, które powinny mieć certyfikaty. Gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej jakości jest najważniejsza. Cena może być przez to wyższa niż jakiś tandetnych podróbek, które nie posiadają żadnych atestów, ale chyba warto poświęcić kilka złotych więcej na to, by nie martwić się o zdrowie dzieci. Jak już postawimy nowy plac zabaw to zapiszmy od razu w kalendarzu, kiedy powinniśmy poddać go pierwszej kontroli. Prawdopodobnie nie będzie żadnych problemów na samym początku, ale pomimo tego kontrola jest niezbędna. Czasem jakiś mikrouszkodzeń nie jesteśmy w stanie sami dostrzec i ocenić ich potencjalnego wpływu na resztę urządzenia. Przy okazji warto wspomnieć, że również nawierzchnia pod placem zabaw to istotna kwestia, która nie może pozostawiać nic do życzenia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ale później przychodzi też przyjemność przy wybieraniu konkretnych kolorowych modeli placów. Tu już możemy my i dzieci puścić wodze fantazji i wybrać miejsce do zabaw, które będzie naprawdę niezwykłe. Uśmiech dzieci, bawiących się w tym miejscu przez długie lata da nam powody do radości.

Wybieraj tylko bezpieczne place zabaw dla swojego dziecka

Post navigation


One thought on “Wybieraj tylko bezpieczne place zabaw dla swojego dziecka

Dodaj komentarz