W przypadku gospodarstw, które korzystają z własnych instalacji służących do odprowadzania i oczyszczania ścieków trzeba uwzględniać kilka czynników, które mają istotny wpływ na zachowanie pewnych norm. Przede wszystkim zbiorniki muszą mieć odpowiednią pojemność, a rury przepustowość. To jednak nie wszystko.

Przepuść wodę, brudy zostaw

Pewnym problemem mogą być wszelkiego typu dodatkowe substancje, które obniżają jakość wody. Mowa tu o tłuszczach i olejach, które zdecydowanie nie powinny trafiać do ponownego użycia w kanalizacji. Aby je wychwycić stosuje się specjalne separatory, które wychwytują tego rodzaju „dodatki”.

Osobnym problemem są natomiast zabrudzenia dostające się do na przykład zbiorników deszczówkowych. Aby chronić wodę przed takowymi warto stosować zwykłe, proste kratki, przez które nie przejdzie nic zbyt dużego.

Jakość separatorów

Same mechanizmy oddzielania tłuszczów mogą prezentować różny poziom skuteczności. To, który należy wybrać teoretycznie zależy głównie od tego, co będzie odprowadzane z budynku – wiadomo, zwykłe gospodarstwo mieszkalne ma zupełnie inne potrzeby, niż np. mały zakład przetwórczy. Jakakolwiek produkcja w oczywisty sposób będzie wiązała się z użyciem dodatkowych substancji, których trudno spodziewać się w zwykłych ściekach wypływających z budynku. W takich przypadkach potrzebne mogą być nawet separatory oddzielające ropę.

Montaż separatorów powinien być dokładny, aby przypadkiem nic nie przeszło tuż obok. Istotne jest również, by przymocowany był solidnie, by przy większym przepływie ścieków nie doszło do poluzowania go.

Długotrwałe użytkowanie

Warto także zwracać uwagę na wydajność samego separatora, czyli to jak długo jest sens używać go bez wymiany na kolejny. Tutaj zdecydowanie sprawdza się zasada, ze lepiej zainwestować i mieć dłużej spokój. Choć i wtedy trzeba mieć na względzie, że co jakiś czas warto doglądać stanu, w jakim znalazły się zestawy separatorów, by potem nie dać się zaskoczyć ich zużyciem.

Warto też mieć zestawy na wymianę, aby w razie konieczności móc je szybko przemontować. Do tego ostatniego trzeba sprowadzić specjalistę, który wie jak wykonać takie działanie, ale dobrze mieć potem od razu pod ręką części. Jeśli ich nie ma, wtedy konieczne jest skontaktowanie się z dystrybutorem, który znajdzie niezbędne elementy pasujące do konkretnego zastosowania i mające ustalone wymiary użytkowane w konkretnej instalacji.

Wstępne uzdatnianie wody w przydomowych oczyszczalniach

Post navigation


Dodaj komentarz