Zgodnie z aktualną normą PN-EN 1176 każdy właściciel placu zabaw, powinien zapewniać bezpieczną nawierzchnię. Mówiąc bezpieczna nawierzchnia mamy na myśli taką, w której to stopień amortyzacji upadku jest dostosowany bezpośrednio do wysokości urządzeń zlokalizowanych na danym placu zabaw oraz aktywności zabawowej dzieci. W niniejszym artykule znajdą Państwo opis najpopularniejszych nawierzchni, które można spotkać na placach zabaw i które są rekomendowane przez specjalistów –
http://spil.pl/category/plac-zabaw/.

Nawierzchnie sypkie

W dzisiejszych czasach na placach zabaw zdecydowanie największą popularnością cieszą się, oczywiście, nawierzchnie sypkie. Składają się one z takich materiałów jak na przykład: wióry drzewne, kora, piasek, żwir albo rozdrobniona guma. Bardzo często można spotkać także rozdrobnione mechanicznie drewno. Pamiętać należy o tym, że tego rodzaju nawierzchnia powinna być stosunkowo gruba (przynajmniej 30 cm pod urządzeniem), dzięki czemu plac zabaw będzie bezpieczny dla dzieci.

Nawierzchnie gumowe na plac zabaw

W ostatnim czasie jest moda na nawierzchnie gumowe i powstaje coraz więcej placów zabaw, które oparte są właśnie na tego typu podłożu. Gumowe nawierzchnie można stosować nie tylko w formie drobnych kafelków, ale również w postaci zdecydowanie większych fragmentów, które wykonane są z drobnych części gumy spojonych specjalną żywicą. Firmy, które sprzedają tego typu nawierzchnie na plac zabaw, powinny przedstawić nam specjalne certyfikaty wskazujące na jak duże wysokości upadku spełnione jest kryterium HIC – Kryterium Urazu Głowy.

Kratki gumowe

Nowoczesne kratki gumowe to nic innego jak sieć gumowa, która musi być odpowiednio zamontowana, dzięki czemu spełniać będzie swoje zadania. Profesjonalne kratki gumowe od renomowanych producentów są w stanie zagwarantować bezpieczny upadek nawet z wysokości do 3 metrów. Nawierzchnie tego typu są najlepszym rozwiązaniem, przede wszystkim na placach zabaw umieszczonych na terenach pozamiejskich. Godne uwagi są także powierzchnie dywanowe, czyli syntetyczne nawierzchnie, które zapewniają bezpieczny upadek z bardzo dużej wysokości.

Najpopularniejsze nawierzchnie na plac zabaw

Post navigation


Dodaj komentarz