W demokratycznym ustroju teoretycznie władze sprawuje całe społeczeństwo. W rzeczywistości jednak często jest tak, że władza ogranicza się do wybrania polityków, którzy później podejmują decyzje. Jednakże, co jakiś czas powstają projekty, mające na celu realne przywrócenie władzy obywatelom. Jednym z nich z całą pewnością jest budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/. Co warto wiedzieć o tym projekcie?

Budżet obywatelski plac zabaw i setki innych inwestycji

Budżet obywatelski to projekt, który zakłada przekazanie pewnej z góry określonej kwoty pieniędzy obywatelom. Nie chodzi jednak oczywiście o to, aby rozdać każdemu pieniądze. Kwota jest przekazywana obywatelom po to, aby zainwestowali ją w to, czego potrzebują. Czasem najlepszym sposobem na to, aby wydać budżet obywatelski plac zabaw się okazuje. Innym razem jest to siłownia na otwartym powietrzu lub też zasadzenie nowych drzew.

Realna władza społeczności

Alternatywą dla budżetu obywatelskiego w wielu społecznościach są konsultacje społeczne. Niewątpliwie, nie jest to jednak wcale atrakcyjna alternatywa z punktu widzenia obywateli. Na konsultacjach społecznych każdy obywatel ma prawo się wypowiedzieć i wyrazić swoje zdanie. Niestety, politycy mają za to prawo zupełnie nie uwzględnić zdania obywateli. Natomiast nowy projekt, którym jest budżet obywatelski plac zabaw gwarantuje, jeśli take właśnie jest życzenie większości społeczności.

Inwestycja w plac zabaw

Wiele razy wspomniano powyżej, iż budżet obywatelski plac zabaw może finansować. Jest to bowiem bardzo częsta inwestycja z racji tego, iż jest stosunkowo tania, przez co wystarcza na to pieniędzy budżetowych. Poza tym, w bardzo wielu miejscach placów zabaw brakuje lub też są małe, niedostosowane do rozmiarów osiedli. Przedstawiciele władzy, nienależący tak naprawdę do danej społeczności, często zupełnie nie zdają sobie sprawy, jakie są potrzeby ludzi. Stąd też, wydaje się, że naprawdę dobrym pomysłem jest budżet obywatelski plac zabaw, jak i dziesiątki bądź setki inwestycji, które mogą dzięki niemu powstać są realnymi potrzebami ludzi.

Czemu służy budżet obywatelski plac zabaw i inne potrzeby społeczności?

Post navigation


Dodaj komentarz