Już w tamtym roku ministerstwo rolnictwa wprowadziło pewne zmiany, które mają służyć ochronie stada trzody chlewnej przed panoszącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń. Te wprowadzone niedawno przepisy mówią jasno, że bioasekuracja staje się obowiązkowa. Obowiązuje ona wszystkich hodowców trzody chlewnej, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na terenie całego naszego kraju. Oczywiste jest to, że to na hodowcy ciąży obowiązek dopilnowania, by chora trzoda nie zaraziła tym wirusem innych osobników. Chodzi przecież o to, by nie dopuścić do powstania epidemii, która może być wręcz opłakana w skutkach.

Obowiązek każdego hodowcy

Bioasekuracja zawiera się zatem w kilku ważnych punktach, które powinien znać każdy hodowca. Po pierwsze należy zadbać, by hodowane stado znajdowało się w terenie ogrodzonym, dzięki czemu nie będzie miało kontaktu z innymi, obcymi osobnikami. Osoby, które wchodzą na teren gospodarstwa hodowlanego powinny przede wszystkim jak najbardziej ograniczyć kontakt ze zwierzętami, wziąć prysznic oraz zmienić ubranie. Przy wychodzeniu również należy zastosować tę samą procedurę.
Bioasekuracja to także ograniczenie ryzyka przenoszenia choroby przez wszędobylskie gryzonie.

Jak postępować

W tym celu należy zabezpieczyć pomieszczenia, w których trzymana jest trzoda chlewna, aby gryzonie nie mogły się do nich z zewnątrz dostać w poszukiwaniu chociażby wody czy też pożywienia. To ponownie ogranicza ryzyko choroby. Odpowiednia dezynsekcja również jest wymagana i powinna być poświadczona odpowiednim dokumentem. Hodowca powinien również zadbać o to, by do paszy świń nie miały dostępu żadne inne zwierzęta, a pomieszczenia inwentarskie powinny być utrzymane w czystości. Nie powinno się również kupować świń z nieznajomego lub podejrzanego źródła. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest bardzo groźny i szybko się rozprzestrzenia. Może zdziesiątkować stado, dlatego trzeba swoje zwierzęta bacznie obserwować i odpowiednio o nie dbać, aby nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka zaistnienia choroby w posiadanym stadzie.

Bioasekuracja jest obowiązkowa

Post navigation


Dodaj komentarz